Brýle pro potápěče

Pokud se věnujete sportovnímu potápění a současně užíváte brýle, musíte řešit problém, jak správně skloubit požadavky na kvalitu potápěčské masky z hlediska zabezpečení sportovních potřeb s požadavky a možnostmi dioptrické korekce.

Jsou dvě základní možnosti řešení: buď si obstaráte masku v prodejně sportovních potřeb a dioptrickou korekci do ní požadujete u svého optika, nebo se obrátíte na specializovanou prodejnu, kde požadujete obojí.

U možnosti první je třeba mít na paměti, že běžný prodejce sportovních potřeb Vám pravděpodobně poradí s výběrem masky pro různé disciplíny sportovního potápění, ale většinou Vám neporadí s dioptrickou korekcí, a už vůbec Vám „nezměří oči“. Naopak oční optik Vám perfektně poradí ohledně dioptrické korekce ev.“změří oči“, ale ne každý Vám poradí s výběrem masky. Nejspíše vám řekne, do které masky dioptrická korekce nejde udělat vůbec nebo do které už to dělal a bylo to bez problémů. A v případech použití jiné masky že nemusí být výsledek zaručený.

Druhá možnost je využít specializovanou prodejnu potápěčské techniky, která má zkušenosti s používáním dioptrických korekcí (zhotovených „na míru“) do potápěčských masek. Zde je vysoká záruka dobrého výsledku jak po stránce požadavků sportovního potápění, tak po stránce optimálního vidění. Potřebujete ale předem přesně znát dioptrickou korekci svých očí, tzn. buď si přinést předpis od lékaře, nebo si nechat „změřit oči“ u svého optika.
Firma KONVEX-RECEPT OPTIKA s.r.o. spolupracuje již dlouho s firmou
DELPHIN SUB CZ s.r.o., U Kapličky 2550, 470 10 Česká Lípa,
pro kterou dioptrické korekce vyrábí. Bližší informace na:
http://www.delphinsub.cz/ 
http://www.delphinsub.cz/zakazkova-vyroba/ 
http://www.delphinsub.cz/prodejci/

Existuje i možnost použít zorníky hotové, předlisované, ale jen v některých dioptrických hodnotách, které někteří prodejci k některým maskám nabízejí. Rozdíl je asi jako mezi čtecími brýlemi ze stánku a brýlemi vyrobenými na zakázku u očního optika. Někomu vyhovují, někomu ne. Naproti tomu ze zakázkové výroby vždy vznikne maska s přesnou požadovanou dioptrickou korekcí, čímž se předejde riziku s nevyhovující kvalitou vidění.

Některé ukázky typů korekčních dioptrických zorníků do potápěčských masek, vyráběných firmou KONVEX-RECEPT OPTIKA s.r.o., najdete zde: Aquakon