GLARE

Unikátní povrchová úprava brýlových čoček nejen pro řidiče

Použití

1) pro řidiče – proti oslnění od protijedoucích vozidel při jízdě v noci a za nízké viditelnosti           rozjasňují a zvyšují kontrast                                                                                                                              2) pro filtraci „modrého světla“ od monitorů, tabletů, smartphonů apod.                                      3) pro pacienty s VPMD

Vyvolání stavu oslnění

Ve světlometech současných automobilů jsou nejčastěji instalovány buď halogenové žárovky, které svítí „teple“ bílým světlem nebo xenonové výbojky, které nejčastěji svítí „studeně“ bílým světlem. „Studeně“ bílé světlo obsahuje značný podíl modrého světla.

Ze spektrální citlivosti lidského oka vyplývá, že k vidění využíváme nejvíce žlutozelenou část spektra. Modrá nebo červená část spektra se na vidění podílí pouze okrajově.

Dopadající světlo současně přenáší energii, jež narůstá u kratších vlnových délek. Např. fotony modrofialového světla mají přibližně 2x větší energii než fotony červeného světla, proto způsobují silnější oslnění.

Hlavní příčinou oslnění je tedy nadměrné působení modré složky světla spolu s vysokým jasem svítící plochy světlometů protijedoucích vozidel. Citlivost na oslnění se zpravidla s věkem zvyšuje.

Úprava GLARE proti oslnění

Brýlové čočky s úpravou GLARE mají světle žlutý vzhled a významně absorbují oslňující modrou složku viditelného světla. Za zhoršených světelných podmínek, např. při soumraku nebo v mlze mají rozjasňující účinek a zvyšují kontrast vidění. V noci zmírňují a zkracují nebezpečný stav oslnění zejména od „studených“ světel protijedoucích vozidel.

Brýle s úpravou GLARE filtrují rovněž velmi dokonale UV­záření, jsou vhodné i k běžnému
celodennímu nošení.

Úprava GLARE díky nanášení vakuovým způsobem zajišťuje na minerálních i plastových čočkách s časem neměnné vynikající optické vlastnosti. Zajišťuje přesně definovanou propustnost pro červená, žlutá, zelená i modrá signální světla a samozřejmě splňuje normu EN ISO 14889 pro řízení vozidel ve dne i v noci. Součástí úpravy GLARE je oboustranný antireflex.

Úprava GLARE se nanáší nejen na jakékoliv běžné čiré čočky, ale i na samozabarvovací minerální čočky a rovněž na samozabarvovací plastové čočky TRANSITIONS. Na světle se stoupající intenzitou zabarvení čoček zároveň postupně slábne žlutý odstín, čímž se čočky stávají velmi estetické. Výsledné zabarvení je podle použitých čoček buď šedozelené nebo hnědé.

Při aplikaci úpravy GLARE na samozabarvovací čočky se získají vynikající vlastnosti pro velmi univerzální použití nejen pro řidiče, ale i pro všechny, kteří potřebují zvýšenou ochranu před vysokoenergetickým modrým světlem, např. i pro pacienty s VPMD.

Minerální čočky s úpravou GLARE-­M mají vysokou tepelnou odolnost.

Plastové čočky s úpravou GLARE­-P jsou opatřeny vysoce kvalitním lakovým tvrzením HardCoat, UV filtrem a mají antireflexní hydrofobní povrch. Možné v indexu 1.50 a 1.60.

Plastové fotochromické (samozabarvovací) čočky Transitions Signature VII. s úpravou GLARE-T v indexu 1.50 a 1.60 jsou opatřeny lakovým tvrzením HardCoat, UV filtrem a hydrofóbním antireflexním povrchem.

Transitions Signature VII. GREY s úpravou GLARETransitions GREY s  povrchovou úpravou GLARE. Obrázek ilustruje zabarvení při pohledu na nositele brýlí.

Možnost vyzkoušení úpravy GLARE

Na trhu jsou dostupné čočky nebo hotové brýle „proti oslnění“ různé kvality. Některé jsou velmi sytě žluté, čímž velmi zkreslují barvy a tím nesplňují normu pro signální světla a naopak jiné čočky jsou extrémně světlé až téměř čiré, které mají velmi slabou účinnost filtrace modrého světla. Očním optikům proto nabízíme možnost zapůjčení zkušebních brýlí s úpravou GLARE pro své zákazníky k vyzkoušení za různých světelných podmínek.