Vyzkoušení víceohniskových čoček

Problém:

Potřebujete jiné brýle do blízka a jiné do dálky ?

Máte potíže s viděním na střední vzdálenost ?

Vidíte špatně při práci na počítači ?

Řešení:

V naší prodejně Vám poradíme, jak nejlépe vyřešit problém s viděním a navíc si můžete vyzkoušet a porovnat jaké je vidění s různými typy brýlových čoček s Vašimi dioptrickými hodnotami. Za pomoci zkušebních brýlí se tak můžete rozhodnout, které z možných řešení Vám bude nejlépe vyhovovat. Tím se vyhnete riziku pořízení brýlí s nevhodným typem brýlových čoček, které by potom dobře nesloužily podle Vašich představ.

Jaké jsou možnosti:

Brýle jen do blízka

Umožňují vidět ostře pouze blízké předměty. Středně vzdálené a předměty v dálce již s brýlemi s běžnými jednoohniskovými čočkami nelze ostře vidět. Pro ostré vidění do dálky se musí tyto brýle sejmout. Pokud bez brýlí nevidíte ostře ani do dálky, potřebujete další brýle. Při střídání pohledu do dálky a do blízka nezbývá než střídat dvoje brýle, což je ve většině případů velmi nepraktické.

Největší výhodou brýlí do blízka s jednoohniskovými čočkami je maximální zorné pole tvořené velikostí brýlí, které je velmi vhodné např. při delším čtení knih apod.

Brýle s bifokálními nebo trifokálními čočkami

Bifokální brýlové čočky slouží k ostrému vidění do dálky a současně do blízka jedněmi brýlemi. Horní část do dálky a spodní část do blízka jsou od sebe vzájemně viditelně odděleny.

Při větším rozdílu dioptrií do dálky a do blízka mohou nastat u někoho potíže s viděním na střední vzdálenost, zejména když není možné změnit pozorovací vzdálenost, např. při pozorování předmětů ve výloze. Tento problém odstraňují trifokální čočky, které mají navíc vloženou ještě střední část s dioptrickou hodnotou, která leží uprostřed mezi částí do dálky a do blízka, čímž je dosaženo ostré vidění i na střední vzdálenost. Všechny tři části jsou u nich viditelně odděleny.

Bifokální čočky jsou stále velmi rozšířené a dodávají se v několika typech s různými velikostmi části do blízka. Jejich největší výhodou je velké zorné pole současně do dálky i do blízka a vidění s minimálním zkreslením obrazu i prostoru.

Brýle s progresívními čočkami

Nejmodernějším řešením jsou progresívní brýlové čočky, které nemají již žádné viditelné předěly ani hrany a jejich vzhled je stejný a jako u obyčejných jednoohniskových čoček. Slouží k ostrému vidění na všechny vzdálenosti bez rušivých předělů s plynulou změnou dioptrické hodnoty při změně pohledu z dálky do blízka a naopak. Proti bifokálním nebo trifokálním čočkám mají ale mnohem menší šířku ostrého zorného pole do všech vzdáleností, proto vyžadují určitý návyk v součinnosti s pohyby hlavou.

Progresívní čočky se prodávají stále ve větším počtu. Největší výhodou je estetický vzhled a vyrovnané optické vlastnosti při pohledu do všech vzdáleností. Existuje mnoho typů pro co nejlepší uspokojení různých požadavků zákazníků.

Brýle s „pracovními“, „office“ čočkami

Jedná se rovněž o progresívní (někdy nazývané též degresívní, obojí má prakticky stejný význam) čočky určené převážně pro pozorování blízkých a středně vzdálených předmětů. Nemají žádné viditelné předěly ani hrany a jejich vzhled je opět stejný jako u obyčejných jednoohniskových čoček. Horní část je určená k ostrému vidění na střední vzdálenost do cca 1-2 metrů a při sklopení zraku s plynulou změnou dioptrické hodnoty do blízka a naopak, proto se používají jako pracovní. Nejsou tedy určeny k ostrému vidění do dálky, tzn. pro běžné nošení.

Mají větší šířku zorného pole do blízka i širší přechodovou část na střední vzdálenost než klasické progresívní čočky. Jsou ideálním typem pro práci na počítači i pro jiné různé administrativní i manuální činnosti.